ЗДОРОВ'Я

«Здоров'я людини - щастя. Найбільше щастя полягає в пречудовій мудрості. Людське щастя розкривається в розсудливості та цнотливості. Насолода людини - у діяльності, а фізичний стан має поєднуватися з душевною активністю.»
Арістотель
«Здоров'я - це рівновага та гармонія чотирьох соків, споріднених частин, органів, нарешті, сил, що керують усім організмом.»
Гален
«Здоров'я - це стан, ... в якому ми не відчуваємо болі і який не заважає виконувати функції нашого щоденного життя: брати участь у керівництві, митися, пити та їсти і робити все, що ми хочемо.»



Авіценна
«Здоров'я - це пропорційність між самістю організму та його наявним буттям... воно полягає в рівномірному відношенні органічного та неорганічного, коли для організму немає нічого неорганічного, чого він не спроможний був би подолати.»
Гегель
«Здоров'я - стан рівноваги між вимогами середовища та силами організму.»
О. О. Остроумов
«Здоровою може вважатися людина, яка відзначається гармонійним фізичним і розумовим розвитком і добре адаптована до оточуючого її фізичного та соціального середовища. Вона повністю реалізує свої фізичні та розумові здібності, може пристосуватися до змін оточуючого середовища, якщо вони не виходять за межі норми, і робить свій посильний внесок у благополуччя суспільства, сумірний з його здібностями. Здоров'я тому не означає просто відсутність захворювань: це щось позитивне, це життєрадісне й охоче виконання обов'язків, що їх життя покладає на людину.»
Г. Сигерист
«Здоров'я - це стан повного фізичного, душевного та соціального благополуччя, а не тільки відсутність хвороб і фізичних вад.»
ВООЗ, 1958
«Хіба здоров'я не диво?»
А. П. Чехов
«Здоров'я - такий стан організму людини, коли функції всіх його органів і систем врівноважені із зовнішнім середовищем і відсутні будь-які хворобливі зміни. Саме поняття «здоров'я», як і поняття «норма», є умовним і об'єктивно встановлюється на основі антропометричних, клінічних, фізіологічних і біохімічних показників.»
Л. О. Брусіловський
«Здоров'я... - стан індивіда, чий організм функціонує добре.»
Енциклопедія Ларусса
«Якщо фізіологічні та психологічні процеси знаходяться у відповідності та гармонії один з одним, тоді даний стан означатиме здоров'я... Здоров'я людини характеризується як гармонійний розвиток, за якого всі сторони її  життєдіяльності, фізіологічні та психічні, фізичні та духовні, біологічні та соціальні, знаходяться у відповідності одна до одного.»
О. М. Ізуткін
«Здоров'я - це стан, за якого всі функції тіла та розуму зберігають нормальну активність.»
Медична енциклопедія, Філадельфія, 1964
«Здоров'я - природний стан організму, що є виразом його досконалої саморегуляції, гармонійної взаємодії всіх органів і систем і динамічної рівноваги з оточуючим середовищем.»
С. М. Павленко
«Здоров'я - природний стан організму, що характеризується його врівноваженістю з оточуючим середовищем і відсутністю будь-яких хворобливих змін. Здоров'я людини визначається комплексом біологічних (спадкових і набутих) соціальних чинників.»
БСЭ, 1972
«Здоров'я - це такий стан, коли всі частини організму організовані й функціонують у такий спосіб, щоби забезпечити людині можливість доброго життя та збереження виду. Здоров'я - це стан, що узгоджується з природою.»
О. Тьомкін
«Під здоров'ям у загальному плані розуміють можливість людини адаптуватися до змін оточуючого середовища, взаємодіючи з ним вільно, на основі біологічної, психологічної та соціальної сутності людини.»
М. Попов, П. Михайлов
«Здоров'я - це стан певного соціально-біологічного та психологічного благополуччя, коли функції всіх органів і систем організму людини врівноважені із соціальним середовищем і відсутні будь-які захворювання, хворобливі стани та фізичні дефекти.»
А. Ф. Семенко, В. В. Єрмаков
«Здоров'я - це стан життєдіяльності, що відтворює необхідну повноту атрибутів життя людини, що розвиваються.»
В. Д. Жирнов
«Здоров'я людини - це гармонійна єдність біологічних і соціальних якостей, зумовлених природженими та набутими біологічними і соціальними явищами.»
Ю. П. Лісіцин
«Здоров'я полягає у здатності організму зберігати рівновагу відповідно до віку та соціальних запитів, за якої організм у рівних межах вільний від невдоволеності, дискомфорту та хвороб і яка сприяє виживанню виду.»
Г. Блюм
«Здоров'я - правильна, нормальна діяльність організму.»
Є. І. Ожегов
«Здоров'я - це рівновага між індивідуумом і оточуючим середовищем... є проблемою свідомості й розумного способу життя кожного окремо, гармонії розуму та почуттів.»
П. Вебер
«Ми визначаємо здоров'я індивіда як динамічний стан, процес збереження і розвитку його біологічних, фізіологічних і психічних функцій, оптимальної працездатності за максимальної тривалості життя.»
В. П. Казначеєв
«Здоров'я - це перша і найважливіша потреба людини, що визначає її здатність до праці, гармонійний розвиток особи, вона є головною передумовою до пізнання оточуючого світу, до самоствердження і щастя людини, до подальшого розвитку людського суспільства.»
М. С. Бєдний
«Здоров'я є умовою гармонійного розвитку людини і в той самий час показником рівня соціально-економічного розвитку суспільства.»
О. М. Анохін
«Фізичне здоров'я - динамічний стан організму, який визначається резервами енергетичного, пластичного і регулярного забезпечення функцій, характеризується стійкістю до розвитку патогенних чинників і здатністю компенсувати патологічний процес, а також є основою здійснення соціальних (праця) і біологічних функцій.»
Г. Л. Апанасенко
«Здоров'я - оптимальна стійкість до патогенних агентів, фізична, психічна і соціальна адаптивність до змінюваних умов життєдіяльності.»
Г. Л. Апанасенко, 1993
«Здоров'я - це позитивне поняття, що наголошує на суспільних і персональних ресурсах, а також на фізичних спроможностях.»
Оттавська Хартія, 1986
«Здоров'я - це динамічний процес, який визначається гармонійним фізичним, ментальним, емоційним, соціальним і душевним комфортом. Здоров'я має індивідуальне, родинне і громадське функціонування для кращого існування в середовищі.»
Саскачеванська провінційна Рада здоров'я, 1994
«Здоров'я людини - це багатомірний і водночас цілісний феномен гармонійної життєдіяльності людини. Воно знаходить свій вираз через взаємоузгоджені стани, явища і процеси формування, зміцнення, збереження, споживання, відновлення, передачі фізичних, психічних, соціальних і духовних складових життєдіяльності людини, груп людей, спільнот, суспільства в цілому.»
Т. Є. Бойченко, 1998

Немає коментарів:

Дописати коментар